UMK w rankingu szanghajskim

fot. Andrzej Romański

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu potwierdził swoją obecność w światowej elicie szkół wyższych - został odnotowany w ogólnym zestawieniu tzw. rankingu szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities – ARWU). Tym samym UMK jest klasyfikowany we wszystkich najważniejszych światowych zestawieniach szkół wyższych (oprócz ARWU, to QS World University Rankings oraz Times Higher Education World University Ranking).

W tegorocznej edycji zestawienia najlepszych szkół wyższych z całego globu znalazło się jedynie 12 uczelni z Polski. UMK uplasował się w przedziale (901-1000). Poza UMK sklasyfikowane zostały: Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński (w TOP 500 ARWU 2018) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Warszawska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski oraz Politechnika Wrocławska (w przedziale 501-1000).

Academic Ranking of World Universities jest przygotowywany od 2003 r. przez Institute of Higher Education przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju (stąd nazywany często rankingiem szanghajskim). To jeden z trzech najbardziej cenionych i najszerzej komentowanych rankingów szkół wyższych na świecie (obok wspomnianych wyżej QS World University Rankings oraz Times Higher Education World University Ranking). Zestawienie uwzględnia osiągnięcia naukowe i badawcze uczelni wyższych. Twórcy rankingu ARWU biorą pod uwagę m.in. międzynarodowe sukcesy naukowe, liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę najczęściej cytowanych naukowców, liczbę publikacji w prestiżowych czasopismach Nature oraz Science, liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index) etc.

Najlepszą uczelnią na świecie według rankingu szanghajskiego 2018 jest, podobnie jak w roku ubiegłym, Harvard University.

Pełna lista rankingowa: www.shanghairanking.com/ARWU2018.html