Zmarł profesor Jerzy Borejsza

fot. Andrzej Romański

Zmarł profesor Jerzy Borejsza, jeden z najwybitniejszych polskich historyków, w latach 2004–2012 pracownik UMK. Miał 83 lata.

Jerzy Wojciech Borejsza urodził się 22 sierpnia 1935 r. w Warszawie. Studiował historię na uniwersytetach w Kazaniu i Moskwie. Habilitację uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim w 1968 r. Pochodzący ze znanej żydowskiej rodziny, syn powojennego działacza komunistycznego, twórcy dziennika "Rzeczpospolita" i spółdzielni "Czytelnik", nie mógł jednak liczyć na rozwój kariery naukowej. Mimo wielu propozycji nie zdecydował się kontynuować jej za granicą. W 1975 r. został zwolniony z pracy na Uniwersytecie Warszawskim i przeszedł do Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, gdzie uzyskał profesurę w 1983 r. W 1989 r. został dyrektorem Stacji Naukowej PAN w Paryżu, wykładał na uniwersytetach w Heidelbergu i Dijon. Profesor Borejsza pracował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w latach 2004–2012, najpierw w Katedrze Stosunków Międzynarodowych a następnie na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych.

Jerzy Borejsza uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich historyków i najwybitniejszego znawcę ustrojów totalitarnych, którym poświęcił większość swojego dorobku. Jest autorem wielu książek, m.in. Rzym a wspólnota faszystowska, Szkoły nienawiści: historia faszyzmów europejskich 1919-1945, Stulecie zagłady. Innym polem zainteresowań naukowych prof. Borejszy była historia XIX w., w tym Wielka Emigracja i powstanie styczniowe. W 2018 r. ukazała się jego ostatnia, autobiograficzna książka Ostaniec, czyli ostatni świadek, w której wracał m.in. do trudnej historii własnej rodziny.

Pogrzeb prof. Jerzego Borejszy odbędzie się 5 sierpnia br. o godz. 12.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.