Kontakt ul. Batorego 39L, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 21 10
fax: +48 56 611 21 11
e-mail: wnopib@umk.pl

Festiwal Nauki i Sztuki na WPiSM

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Andrzej Romański

W dniach 24-28 kwietnia odbywał się 19. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki w Toruniu. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były "Oblicza komunikacji".

Imprezy festiwalowe zostały zorganizowane także na naszym Wydziale.

W czwartek, 25 kwietnia odbył się wykład z pokazem poprowadzony przez dr Joannę Modrzyńską. Wykład zatytułowany „Publiczne wystąpienia, czyli jak unikać spektakularnych wpadek” poświęcony był błędom wizerunkowym i komunikacyjnym znanych polityków. Podczas wykładu uczestnicy zapoznali się z wybranymi zdjęciami i krótkim filmikami ilustrującymi gafy i wpadki i wspólnie zastanawiali się, jak można było ich uniknąć. Zarówno w trakcie wykładu, jak też po jego zakończeniu padło wiele pytań będących najlepszym dowodem na zaangażowanie publiczności w prezentowaną tematykę.

W piątek, 26 kwietnia odbył się wykład pt. "Jak budować wizerunek badaczy i promować projekty naukowe?" zorganizowany przez mgr. Wiktora Sumlińskiego (absolwenta WPiSM; Science PR) oraz mgr Natalię Osicę (Science PR). Prowadzący na przykładzie zrealizowanych projektów z zakresu Public Relations dla naukowców pokazali, jak nowoczesna promocja może wspierać rozwój nauki i pomagać badaczom w realizacji celów zawodowych i osobistych. Podczas wykładu zostały zaprezentowane najciekawsze przykłady promocji badań naukowych, wskazówki dotyczące budowania relacji naukowiec-media, a każdy uczestnik opuścił spotkanie z wieloma cennymi radami. 

Tego samego dnia odbyła się także impreza festiwalowa pt. "Mistrzowie komunikowania do boju!" zorganizowana przez mgr Paulinę Kruszyńską. Zadaniem uczestników było poznanie roli komunikatów werbalnych i niewerbalnych. Rozwiązywane zadania polegały na odtworzeniu obrazka według instrukcji przekazywanej ustnie przez drugą osobę; zbudowaniu konstrukcji z klocków z zasłoniętymi oczami - również według instrukcji przekazywanej ustnie; porównaniu wielości znaczeń  i skojarzeń, które wywołują słowa takie jak zamek, granat, aparat, pilot, czy korek i in. oraz porównanie zrozumienia i liczby zapamiętanych szczegółów z krótkiego filmu, który jedna osoba oglądała bez głosu, a druga słyszała tylko dźwięk - bez oglądania obrazu.

Ostatniego dnia Festiwalu odbył się wykład konwersacyjny z elementami pokazu pt. "Czarna rozpacz, blady strach, czerwona kartka. Rola barw w komunikacji społecznej" zorganizowany przez dr. hab. Magdalenę Mateję. Prowadząca wyjaśniła jaka jest rola barw w komunikowaniu werbalnym i niewerbalnym, a także omówiła przykłady zastosowania barw w sytuacjach komunikacyjnych i zakresu ich oddziaływania. Największe zainteresowanie wzbudził wątek relacji między barwami a emocjami, konkretnie to, jak można odczytywać emocje innych ludzi (i własne) poprzez posługiwanie się kodem chromatycznym.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w imprezach! Poniżej prezentujemy galerię zdjęć.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.