Kontakt ul. Batorego 39L, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 21 10
fax: +48 56 611 21 11
e-mail: wnopib@umk.pl

Monografia pracowników WNoPiB z nagrodą FENIKS 2020!

Zdjęcie ilustracyjne

Miło nam poinformować, iż książka autorstwa prof. dr. hab. Wojciecha Polaka i dr hab. Sylwii Galij-Skarbińskiej, prof. UMK, pt. „Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie 1939–2019” otrzymała prestiżową Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2020 w kategorii: Historia. Monografia ukazała się w 2019 roku nakładem krakowskiego wydawnictwa Biały Kruk.
 
Nagrodzona publikacja jest dramatyczną panoramą trudnych relacji polsko-niemieckich po 1939 r. Opowiada o ludobójstwie dokonanym przez III Rzeszę, o skali okrutnych zbrodni wobec Polaków – wymordowaniu ponad 5 milionów 200 tysięcy naszych obywateli, masowych wywózkach na roboty przymusowe w głąb Rzeszy, męczeństwie dzieci, wszechobecnym terrorze, upodleniu, torturach w obozach koncentracyjnych i gestapowskich oraz policyjnych kazamatach, zniszczeniu setek polskich miast i tysięcy wsi, rabowaniu polskich skarbów narodowych, dzieł sztuki, aktywów bankowych, zakładów przemysłowych, celowym zniszczeniu polskich zabytków, archiwów i bibliotek.
 
Autorzy poruszają problem unikania przez Niemców odpowiedzialności za popełnione zbrodnie. Opisują działania czynione w Republice Federalnej Niemiec po wojnie w celu uratowania zbrodniarzy wojennych od należnej kary, tuszowania pamięci o zbrodniach niemieckich, kreowania fałszywej polityki historycznej, zrzucającej odpowiedzialność za ludobójstwo realizowane przez Niemców na niejasno określonych „nazistów”. Książka przedstawia także kwestię dzisiejszej polityki Niemiec wobec Polski i perspektywę dalszych relacji polsko-niemieckich.
 
Autorom serdecznie gratulujemy!

pozostałe wiadomości