Kontakt ul. Batorego 39L, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 21 10
fax: +48 56 611 21 11
e-mail: wnopib@umk.pl

Kolejny odcinek "Świata Od Nowa"

Dr Agnieszka Bryc, dr hab. Marcin Czyżniewski i dr Patryk Tomaszewski podczas nagrywania podcastu
Podcast "Świat Od Nowa" tworzą: dr Agnieszka Bryc, dr hab. Marcin Czyżniewski i dr Patryk Tomaszewski fot. fot. Andrzej Romański

Państwa nieuznawane będą głównym tematem drugiego odcinka podcastu "Świat Od Nowa". Dr Agnieszka Bryc, dr hab. Marcin Czyżniewski, prof. UMK i dr Patryk Tomaszewski kolejny raz poruszą kwestie związane z Federacją Rosyjską.

W subiektywnym przeglądzie wydarzeń dr hab. Marcin Czyżniewski, prof. UMK przygląda się przede wszystkim zmianom głów państw świata. Od niedawna Węgry mają swoją pierwszą prezydentkę, a Korea Południowa z nowym prezydentem prawdopodobnie zmieni kurs zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zewnętrznej. W rozmowie omówi także ciekawą ostatnią prostą kampanii prezydenckiej we Francji.

Dr Agnieszka Bryc zauważa, że warto zwrócić uwagę na prace nad porozumieniem nuklearnym Iranu i USA. Temat być może wydaje się odległy, zwłaszcza w obliczu bliższej inwazji Rosji na Ukrainę, ale okazuje się, że i tutaj sprawy są ze sobą powiązane, a po drodze na wszystko wpływ mają Izrael i Turcja.

Z kolei z dr. Patrykiem Tomaszewskim przenosimy się do Burkina Faso, gdzie pod koniec stycznia armia obaliła prezydenta. Politolog omawia ruchy obecnych tam organizacji terrorystycznych i przygląda się reakcji Chin na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Głównym tematem rozmów politologów są państwa nieuznawane, quasi-państwa, parapaństwa... Od czego zależy czy dany twór będzie uznany na arenie międzynarodowej za pełnoprawne państwo? Jak to możliwe, że istnieją państwa uznane jedynie częściowo? Poszukiwanie jasnych warunków w prawie międzynarodowym nie przynosi raczej satysfakcjonującej odpowiedzi. Temat jest szczególnie aktualny biorąc pod uwagę, że zarzewiem konfliktu w Ukrainie jest właśnie uznanie przez Rosję separatystycznych republik Doniecka i Ługańska.

W ostatniej części podcastu rozmówcy polecają słuchaczom kilka lektur, które mogą nieco pomóc zrozumieć temat, który z oczywistych powodów nie schodzi z pierwszych stron gazet, czyli agresję Rosji na Ukrainę.

"Świat Od Nowa" i Watch Docs. Toruń zapraszają również na rozmowę z Marią Domańską, główną specjalistką ds. Rosji z Ośrodka Studiów Wschodnich, która odbędzie się 23 marca o godz. 20:00 w ACKiS Od Nowa. Tematem spotkania będzie "Pierwsza umiera prawda. Fronty wojny Putina".

Nagrania realizowane są w Studiu Sferax działającym przy Rozgłośni Uniwersyteckiej Radio Sfera, która od 25 lat daje szansę młodym osobom na zdobycie pierwszych doświadczeń w mediach i obycie się z pracą reporterską oraz prezenterską. Nad stroną techniczną nagrań podcastu czuwają pracownicy Radia Sfera: Mikołaj Kiełbasiewicz oraz Zuzanna Pilimon.

"Świat Od Nowa" na Facebooku: https://www.facebook.com/SwiatOdNowa

Kontakt: swiatodnowa@umk.pl.

pozostałe wiadomości