Kontakt ul. Batorego 39L, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 21 10
fax: +48 56 611 21 11
e-mail: wnopib@umk.pl

Świat Od Nowa: Pierwsza umiera prawda

Dr Patryk Tomaszewski, dr Maria Domańska, dr Agnieszka Bryc i prof. Marcin Czyżniewski podczas dyskusji w ramach wydarzenia
Najnowszy odcinek "Świata Od Nowa" został zarejestrowany podczas spotkania w Od Nowie fot. fot. Andrzej Romański

Najnowszy odcinek cyklu "Świat Od Nowa" jest podwójnie wyjątkowy. Do rozmów o wojnie informacyjnej dołączyła ekspertka z Ośrodka Studiów Wschodnich, a podcast został nagrany w czasie pierwszego po pandemicznej przerwie spotkania w klubie Od Nowa w trakcie festiwalu WatchDocs.

Wciąż przyglądamy się wiadomościom z frontu wojny Putina w Ukrainie. Uwaga przenosi się jednak na front informacyjny i narracyjny skierowany do społeczeństwa rosyjskiego. Co o wojnie sądzą przeciętni Rosjanie? Jak zmienia się przekaz propagandowych mediów rosyjskich? Czy narracja propagandystów z Kremla jest w Rosji traktowana jako wiarygodna? Czy Rosjanie zmierzają ku swojej własnej "kolorowej rewolucji"? Na pytania odpowiada dr Maria Domańska – ekspertka z Ośrodka Studiów Wschodnich, specjalizująca się w sprawach rosyjskiej polityki wewnętrznej.

W odcinku dr Patryk Tomaszewski poleca słuchaczom monografię "Boko Haram 2002-2020. Czarne flagi nad Nigerią" Marty Sary Stempień. Boko Haram to specyficzna, bardzo radykalna i niebezpieczna organizacja terrorystyczna. Działa przede wszystkim na terytorium Nigerii i państw ościennych. Swoje fundamenty zbudowała na skrajnej nienawiści do wyznawców innych, nieislamskich religii, ma także negatywny stosunek do wszelkiej edukacji. Słynie z niezwykle brutalnych ataków na ludność cywilną, porwań i ataków samobójczych. Powszechnie wykorzystuje kobiety i dzieci jako zamachowców-samobójców.

Podcast "Świat Od Nowa" to kontynuacja spotkań na żywo, prowadzonych pod tą samą nazwą w toruńskim klubie Od Nowa przez pracowników Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK. Raz w miesiącu, w przestrzeni wirtualnej i w formacie audio, naukowcy przybliżają publiczności aktualne wydarzenia na świecie i wyjaśniać, jaki obraz rzeczywistości się z nich wyłania. Każdy odcinek ma swój temat przewodni, który zostanie szeroko omówiony, nierzadko przy udziale gości specjalnych i ekspertów. Audycję przygotowują: dr Agnieszka Bryc, dr hab. Marcin Czyżniewski, prof. UMK oraz dr Patryk Tomaszewski z Instytutu Nauk o Polityce (WNoPiB).

pozostałe wiadomości