Kontakt ul. Batorego 39L, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 21 10
fax: +48 56 611 21 11
e-mail: wnopib@umk.pl

Militarny „Świat Od Nowa”

Na pierwszym planie widać słuchawki nauszne i lewy górny róg monitora, w tle sylwetki dwóch osób, które rozmawiają podczas nagrywania podkastu
fot. fot. Andrzej Romański

Gościem czwartego odcinka podcastu „Świat Od Nowa” jest red. Zbigniew Parafianowicz, autor książki „Prywatne armie świata, czyli jak wyglądają współczesne konflikty”.

Głównym tematem najnowszego odcinka „Świata Od Nowa” pozostaje wojna w Ukrainie. Tym razem rozmówcy poruszają temat typowo wojskowych aspektów tego konfliktu, zwracając uwagę na rolę takich organizacji militarnych jak Grupa Wagnera, Pułk „Azow” czy Międzynarodowy Legion Obrony Terytorialnej Ukrainy.

W sekcji Subiektywnego Przeglądu Wydarzeń dr hab. Marcin Czyżniewski, prof. UMK i dr Patryk Tomaszewski prezentują wyniki wyborów w Serbii, opowiadają o wydarzeniach w Kongo i Kambodży i przytaczają ważne słowa szefa MSZ Austrii w sprawie drogi Ukrainy do Unii Europejskiej.

W tym miesiącu dr Patryk Tomaszewski poleca lekturę książki Pawła Rojka „Przekleństwo imperium. Źródła rosyjskiego zachowania”, która może okazać się pomocna w rozumieniu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

pozostałe wiadomości