Kontakt ul. Batorego 39L, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 21 10
fax: +48 56 611 21 11
e-mail: wnopib@umk.pl

Świat Od Nowa: kraje bałtyckie a Rosja

Dr Patryk Tomaszewski siedzi przed mikrofonem przodem do fotografa. Na przeciwko niego, również przy mikrofonach w studiu siedzą dr Agnieszka Bryc i prof. Marcin Czyżniewski
fot. fot. Andrzej Romański

W piątym odcinku podcastu "Świat Od Nowa" rozmówcy podejmą temat litewskiego punktu widzenia wojny w Ukrainie.

W najnowszym odcinku dr Agnieszka Bryc, dr hab. Marcin Czyżniewski, prof. UMK i dr Patryk Tomaszewski rozmawiają o rosyjskiej agresji na Ukrainę z perspektywy krajów bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii. Czy ich mieszkańcy obawiają się, że jako następne mogą znaleźć się na celowniku Rosji?

Gościem odcinka jest profesor Jonas Vaičenonis z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie, z którym rozmówcy poruszą temat konfliktu wojny w Ukrainie z perspektywy Litwy i mieszkańców krajów bałtyckich. Równie ważnym aspektem dyskusji jest siła rosyjskich wpływów w byłych republikach radzieckich. Pytany przez twórców podcastu, prof. Vaičenonis ocenia możliwe scenariusze zakończenia rosyjskiej agresji.

W Subiektywnym Przeglądzie Wydarzeń dr hab. Marcin Czyżniewski, prof. UMK i dr Patryk Tomaszewski nawiążą do Wspólnoty Narodów (Commonwealth), gdzie zanotowano historyczny wynik wyborów. Ponadto przyglądają się stratom Torysów w Wielkiej Brytanii, rozmawiają o Dniu Pamięci Ofiar w Ukrainie na Łotwie i politycznej sytuacji w Australii.

Na wakacje dr Patryk Tomaszewski poleca lekturę lekką i przyjemną, ale jednocześnie wartościową – "Świat z boku. Absurdy zagranicy" Grzegorza Dobieckiego.

pozostałe wiadomości