Kontakt ul. Batorego 39L, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 21 10
fax: +48 56 611 21 11
e-mail: wnopib@umk.pl

W poszukiwaniu wiarygodnej informacji

Na pierwszym planie widać słuchawki i kawałek monitora, a w tle widać rozmówców nagrywających podcast
fot. fot. Andrzej Romański

Gościem szóstego odcinka podcastu "Świat Od Nowa" jest płk dr Robert Reczkowski z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK. Dr Agnieszka Bryc, dr Patryk Tomaszewski i dr hab. Marcin Czyżniewski, prof. UMK z zaproszonym ekspertem poruszają m.in. kwestie źródeł informacji.

Co to jest "dobre źródło informacji"? Skąd politolodzy (i wywiady państwowe) czerpią dane do analizy sytuacji międzynarodowej? I co te dane mówią nam o atomowych pogróżkach ze strony Rosji? Płk dr Robert Reczkowski i twórcy podcastu szukają odpowiedzi na te pytania. Rozmówcy poruszą także wątek tzw. "białego wywiadu" (OSINT), czyli wywiadu opartego na poszukiwaniu krytycznych informacji w ogólnodostępnych źródłach.

W pierwszym po wakacjach Subiektywnym Przeglądzie Wydarzeń dr Patryk Tomaszewski przygląda się wynikom wyborów m.in. w Szwecji oraz Bośni i Hercegowinie, a także niepokojącej sytuacji na Kubie. W odcinku dr Patryk Tomaszewski i dr Agnieszka Bryc polecają dwie książki: "Demony Rosji" Witolda Jurasza oraz "Śniadanie pachnie trupem" Zbigniewa Parafianowicza.

pozostałe wiadomości