Kontakt ul. Batorego 39L, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 21 10
fax: +48 56 611 21 11
e-mail: wnopib@umk.pl

Historie z Donbasu w "Świecie Od Nowa"

Dr hab. Marcin Czyżniewski, prof. UMK, dr Agnieszka Bryc i dr Patryk Tomaszewski w studiu
Autorami podcastu "Świat Od Nowa" są dr hab. Marcin Czyżniewski, prof. UMK, dr Agnieszka Bryc i dr Patryk Tomaszewski fot. fot. Andrzej Romański

Najnowsza rozmowa w podcaście "Świat Od Nowa" została nagrana na spotkaniu autorskim Stanisława Asiejewa na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK. Wydarzenie poświęcone było wydanej w Polsce książce jego autorstwa pt. "Świetlana droga. Obóz koncentracyjny w Doniecku". 

Stanisław Asiejew (ur. 1989) to ukraiński pisarz i dziennikarz urodzony w Doniecku. Gdy w 2014 roku Donbas zajęli wspierani przez Rosję separatyści, relacjonował z Doniecka wydarzenia w regionie. W czerwcu 2017 roku został uprowadzony i bezprawnie osadzony w więzieniu, gdzie spędził 962 dni. Torturami (był między innymi rażony prądem) zmuszono go do przyznania się, że jest ukraińskim szpiegiem. Dużą część nielegalnego wyroku odsiedział w tajnym więzieniu w bazie wojskowej Izolacja, nazywanym współczesnym rosyjskim obozem koncentracyjnym. Wolność odzyskał pod koniec 2019 roku.

W siódmym odcinku "Świata Od Nowa" nie zabrakło również części poświęconej Subiektywnemu Przeglądowi Wydarzeń. Autorzy podcastu poruszają kwestie nowej waluty obowiązującej w Chorwacji, Górnego Karabachu, gdzie wprowadzana jest reglamentacja na niektóry produkty żywnościowe i Szwecji, która obejmuje półroczną prezydencję w Unii Europejskiej. Dr Tomaszewski poleca także dwie lektury z zakresu teorii stosunków międzynarodowych: "Miasto Bajka. Wiele historii Kaliningradu" Pauliny Siegień oraz "Tragizm polityki mocarstw" Johna Mearsheimera.

pozostałe wiadomości