Kontakt ul. Batorego 39L, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 21 10
fax: +48 56 611 21 11
e-mail: wnopib@umk.pl

YUFE Academy na UMK

Zdjęcie ilustracyjne
fot. proj. Anna Kuczborska

Jadalne ogrody w miastach i pierwsi zwolennicy rewolucyjnej teorii Mikołaja Kopernika - to tematy, którymi zajmą się prelegenci czerwcowych otwartych wykładów YUFE Academy. W wydarzeniach mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani.

YUFE Academy to seria wykładów, warsztatów i zajęć organizowanych przez uczelnie zrzeszone w jednym z pierwszych uniwersytetów europejskich – konsorcjum YUFE (Young Universities for the Future of Europe). Oferta spotkań skierowana jest do lokalnej społeczności, młodzieży oraz osób studiujących i pracujących na uniwersytecie. Celem wydarzeń w tym cyklu jest wzmacnianie relacji uczelni z otoczeniem, wypełnianie misji edukacji przez całe życie oraz podkreślenie otwartości i dostępności.

W tej edycji w Akademii YUFE w Bibliotece Uniwersyteckiej odbędą się dwa wykłady. Pierwszy będzie poświęcony idei społecznych ogrodów, a poprowadzi go Paulina Jeziorek, ogrodniczka miejska i edukatorka. Spotkanie odbędzie się 5 czerwca o godz. 12:00 stacjonarnie w sali nr 8 Biblioteki Uniwersyteckiej. Wykład będzie również transmitowany online. Osoby biorące udział w YUFE Student Journey proszone są o wcześniejszą rejestrację za pośrednictwem Wirtualnego Kampusu pod tym linkiem.

Podczas wykładu uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać o ogrodach społecznych, które stają się coraz powszechniejsze w Polsce i na świecie. Zauważalny jest trend przekształcania miast w przestrzenie, w których produkuje się żywność, co wpływa na wzmocnienie więzi lokalnej wspólnoty, tworzy nowe formy zielonych terenów i wprowadza praktyki zgodne z założeniami zrównoważonego rozwoju. Osoby obecne na wykładzie będą mogły zobaczyć przykłady miejskich farm, ogrodów leśnych i parków rolnych.

Paulina Jeziorek - ogrodniczka miejska i edukatorka. Współzałożycielka i wieloletnia koordynatorka ogrodu społecznego Wspólny Ogród SDK w Warszawie, obecnie zaangażowana w działania ogrodu Wolna Wisła w Toruniu oraz inicjatywę Jadalne Miasto działające przy Kopernikańskim Ośrodku Integracji na UMK.

Tydzień później, 12 czerwca o godz. 12:00, wykład wygłosi prof. Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki PAN. Gość opowie o światopoglądowym przewrocie, który dokonał się wraz z publikacją De Revolutionibus. Spotkanie odbędzie się w Bibliotece, będzie także transmitowane za pośrednictwem kanału UMK TV na YouTube. Wykład zostanie wygłoszony w języku angielskim. Osoby biorące udział w YUFE Student Journey proszone są o wcześniejszą rejestrację za pośrednictwem Wirtualnego Kampusu pod tym linkiem.

W świecie, w którym naukowcy byli przekonani, że żyjemy w centrum wszechświata, opublikowanie De Revolutionibus było dla Kopernika dużym wyzwaniem. Geocentryczna teoria znanego wszechświata została podważona, a Ziemia stała się jedną z wielu planet krążących wokół Słońca. Taka zmiana w postrzeganiu rzeczywistości spowodowała różne reakcje wśród Europejczyków. Część osób potępiała i wyśmiewała teorię heliocentryczną, inni przyjęli ją, popularyzowali i podejmowali próby jej rozwinięcia.

Prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk - historyk astronomii z Instytutu Historii Nauki PAN, członek Polskiej Akademii Nauk, Académie internationale d'histoire des sciences, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego i Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Autor wielu książek i publikacji naukowych. Za popularyzację wiedzy o Wszechświecie otrzymał medal im. prof.  Włodzimierza Zonna. Twórca i wieloletni redaktor naczelny serii książek popularnonaukowych "Na ścieżkach nauki", redaktor naczelny serii "Studia Copernicana".

pozostałe wiadomości