Święto Uniwersytetu 2024

fot. fot. Andrzej Romański

Nadanie profesorowi Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uświetni obchody Święta Uniwersytetu, które uczelnia celebruje 19 lutego, w dniu urodzin swojego patrona.

Obchody Święta Uniwersytetu rozpoczną się o godz. 9:50 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ludwika Kolankowskiego, a o 10:15 – pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w 551. rocznicę urodzin patrona uniwersytetu. Od godz. 11:00 uroczystości kontynuowane będą w Auli UMK.

Szczególny punkt programu tegorocznego Święta będzie stanowiło nadanie godności doktora honoris causa prof. Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu, wybitnemu urologowi, emerytowanemu pracownikowi Dalhouse University (Halifax, Kanada).

Tego dnia poznamy również laureata tegorocznej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes". W tym roku otrzyma ją prof. Chantal Delsol, wykładowczyni na Uniwersytecie Paris XII oraz na Uniwersytecie Marne-la-Vallée, gdzie stworzyła i kieruje Centrum Studiów Europejskich (obecnie Instytut Hannah Arendt), które specjalizuje się w stosunkach Wschód-Zachód.

Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszyć będzie wręczenie odznaczeń, medali i wyróżnień – zarówno państwowych, jak i uniwersyteckich, a także tytułów Honorowego Profesora UMK i Ambasadora UMK, przyznawanych absolwentom ze znaczącymi sukcesami w nauce, kulturze, sztuce, polityce albo działalności gospodarczej, promującym Uniwersytet w swojej codziennej działalności.

19 lutego podczas uroczystości w Auli UMK nastąpi także przekazanie dyplomów nowym doktorom habilitowanym oraz promocja doktorska.