Badania nad Europą Środkowo-Wschodnią i obszarem poradzieckim

WNoPiB jest ważnym w skali europejskiej i polskiej ośrodkiem badań interdyscyplinarnych nad zagadnieniami związanymi z Europą Środkowo-Wschodnią i obszarem poradzieckim. Wyniki prac badawczych są wykorzystywane także w sektorze bezpieczeństwa państwa. Jest to tematyka o kluczowym znaczeniu, szczególnie ze względu na geopolityczne położenie Polski. Prace prowadzone są przez pracowników oraz zapraszanych visiting researchers. Istotą podejmowanych badań jest poszerzenie wiedzy z zakresu stosunków międzynarodowych, historii i socjologii relacji Polski z Ukrainą, Rosją, Białorusią, Azerbejdżanem i Gruzją. Wśród efektów badań naukowych są monograficzne opracowania wydawane w językach angielskim, białoruskim i rosyjskim. Prace badawcze realizowane są we współpracy z wiodącymi zagranicznymi ośrodkami badawczymi, m.in. National University of Kyiv, Belarusian State University, Tbilisi State University i Grigol Robakidze University, Al-Farabi Kazakh National University) . Unikalne badania dotyczą także systemów politycznych państw poradzieckich, co ma szczególne znaczenie dla rozwoju nauki o polityce. Przykładem jest projekt „Współczesna Rosja: między autorytaryzmem a totalitaryzmem?”, którego głównym celem jest określenie aktualnej pozycji Rosji na dychotomicznej skali autorytaryzm-totalitaryzm.