Inauguracja roku akademickiego

fot. Andrzej Romański

W czwartek 1 października Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zainauguruje nowy rok akademicki. Organizacja tegorocznej uroczystości będzie dostosowana do ograniczeń wynikających z sytuacji epidemicznej.

Uroczystość w auli UMK rozpocznie się o godz. 11.00. W jej trakcie zaplanowano m.in. przekazanie insygniów nowemu rektorowi UMK, immatrykulację studentów I roku, ślubowanie uczniów rozpoczynających naukę w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym oraz wręczenie wyróżnień dla najlepszego absolwenta, najlepszego studenta i najlepszego studenta sportowca. Wykład inauguracyjny, zgodnie z uniwersytecką tradycją, wygłosi ustępujący rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn. Tytuł wykładu: "Od uniwersytetu regionalnego do europejskiej uczelni badawczej".

Przed uroczystością w auli, o godz. 10.15, Rada Rektorska UMK złoży kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.

Wstęp na uroczystość możliwy będzie tylko dla zaproszonych osób - zaproszenia otrzymali członkowie Senatu Akademickiego poprzedniej i obecnej kadencji, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, studenci I roku składający ślubowanie oraz studenci odbierający wyróżnienia. Uczestnikom uroczystości wyznaczono miejsca zapewniające zachowanie odpowiedniego dystansu, a przez cały czas jej trwania obowiązywać będzie nakaz noszenia maseczek.

Członków społeczności akademickiej i wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do udziału w uroczystości zdalnie. Na stronie www.tv.umk.pl dostępna będzie transmisja na żywo przygotowana przez uniwersytecką telewizję.